⸻ Grupa Badawcza
Biomateriałów
Grupa Badawcza Biomateriałów zajmuje się modyfikacją i opracowywaniem nowych biomateriałów w oparciu o polimery pochodzenia naturalnego mających zastosowanie m.in. w medycynie, farmacji, stomatologii, weterynarii i inżynierii tkankowej. Głównymi kierunkami badań są specjalne materiały opatrunkowe, w tym pierwszej pomocy, na zakażone rany oraz opatrunki okluzyjne przeznaczone do leczenia ran średniokrwotocznych.
Gruba specjalizuje się w modyfikacji fizyko-chemicznej chityny i chitozanu (nowe formy użytkowe m.in. do zastosowań onkologicznych) oraz prowadzi badania nad opracowaniem preparatów na bazie polimerów naturalnych o działaniu repelentnym na kleszcze, złóż polimerowych do oczyszczania produktów białkowych z endotoksyny bakteryjnej i udoskonaleniem materiałów biokompozytowych stosowanych do konstrukcji i wytwarzania różnego typu implantów, w tym wspierających procesy regeneracji tkanek oraz stanowiących podłoża do hodowli komórek macierzystych.
Grupa jest w posiadaniu Strefy Czystej, pomieszczenia o klasie czystości ISO 8 wyposażonym w specjalistyczny zestaw urządzeń wymagany przy wytwarzaniu biomateriałów.
Implant - proteza nerwu obwodowego
PL 218618
Kompozytowa siatka chirurgiczna do leczenia przepuklin
PL 211673
Sala czysta o klasie czystości ISO 8
Opatrunki pierwszej pomocy
PL 216818
Kompozytowe kleje kostne
⸻ Kontakt
dr inż. Maria Wiśniewska-Wrona
Lider Grupy Badawczej Biomateriałów
mail: maria.wisniewska-wrona@lit.lukasiewicz.gov.pl
tel. 42 307 26 79