⸻ Grupa Badawcza
Ekologii i Innowacji Opakowań
Działająca w ramach Centrum Opakowań Grupa Badawcza Ekologii i Innowacji Opakowań prowadzi działalność naukowo-badawczą, doradczą i edukacyjną w zakresie zrównoważonego rozwoju opakowań i materiałów opakowaniowych w myśl założeń gospodarki o obiegu zamkniętym. Do głównych działań BCO należą:
- Oceny zgodności materiałów, opakowań jednostkowych, zbiorczych
i transportowych oraz całych systemów pakowania towarów z wymaganiami Dyrektywy 94/62/WE oraz polskiej ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. - Ekoprojektowanie opakowań pod kątem przydatności do recyklingu materiałowego i organicznego.
- Oceny Cyklu Życia (LCA) opakowań, ich elementów, a także procesów produkcji, dystrybucji, odzysku, w tym recyklingu i unieszkodliwiania oraz ocena wpływów środowiskowych związanych z udziałem surowca z recyklingu.
- Obliczanie emisji gazów cieplarnianych (carbon footprint) opakowań, a także wszystkich elementów łańcucha produkcyjnego opakowań, z uwzględnieniem wszelkich aspektów zarządzania firmą.
- Wstępne testy biodegradacji na podstawie stopnia rozpadu opakowań w laboratoryjnych warunkach kompostowania.
- Badania wybranych segmentów rynku opakowań, analizy marketingowe, badania ankietowe przeprowadzane w oparciu o własne bazy danych.
- Szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne w zakresie wybranych zagadnień związanych z ekologią opakowań, (znakowanie, przepisy prawne, kierunki rozwoju związane z wymaganiami ochrony środowiska itp.)
- Opinie i ekspertyzy związane z ekologią opakowań oraz gospodarką odpadami opakowaniowymi, w tym odpadami niebezpiecznymi.
- Badania starzeniowe.
BCO posiada swoje własne programy certyfikacji zawartości surowców odnawialnych i mineralnych w wyrobach opakowaniowych. Certyfikacja ta dotyczy wyrobów opakowaniowych wprowadzanych na rynek krajowy, które wytwarzane są z surowców odnawialnych / mineralnych lub z udziałem surowców odnawialnych / mineralnych. Celem certyfikacji jest określenie poziomu procentowego takich surowców a także udzielanie pozwolenia na stosowanie zarejestrowanych przez Instytut znaków towarowych.
Grupa Badawcza Ekologii i Innowacji Opakowań uczestniczy również aktywnie w projektach, zarówno krajowych jak i europejskich z zakresu pozyskiwania nowych i zrównoważonych alternatyw dla konwencjonalnych materiałów opakowaniowych. Zrealizowane dotychczas projekty to min. Realizowane obecnie w Ośrodku projekty to:
- SKROBIOMAT Modyfikacja i funkcjonalizacja surowców biopolimerowych pochodzących z przetwórstwa zbożowo-młynarskiego do opracowania biomateriałów nowej generacji, finansowany ze środków NCBR;
- MOST - model ograniczania strat i marnowania żywności z korzyścią dla społeczeństwa, realizowanego w ramach programu Innowacje Społeczne, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
- COST Action FP1405 “Active and intelligent fibre-based packaging - innovation and market introduction (ActInPak)”
- ECOPAPERLOOP: Ekoprojektowanie pod kątem dostosowania w Europie Centralnej wyrobów papierowych do pętli recyklingu, projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu dla Europy Środkowej
- PLASTiCE - Innovative value chain development for sustainable plastics in Central Europe; 7 Program Ramowy UE
- Biocompack-CE - Developing and strengthening cross-sectoral linkages among actors in sustainable biocomposite packaging innovation systems in a central european circular economy, Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Europa Środkowa, Europejska Współpraca Terytorialna 2014-2020
⸻ Kontakt
mgr Krzysztof Wójcik
Lider Grupy Badawczej Ekologii i Innowacji Opakowań,
mail: krzysztof.wojcik@lit.lukasiewicz.gov.pl
tel. 22 842 20 11