Świętowaliśmy Dzień Włókniarza
15 kwietnia 2023Informacja o wyniku naboru na stanowisko pracownik obsługi – wytwarzacz włóknin
17 kwietnia 2023Zespół badawczy kierowany przez dr. hab. Marcina Kudzina, lidera Grupy Badawczej Inżynierii Ochrony Środowiska (Centrum GOZ) znalazł się wśród laureatów konkursu organizowanego przez międzynarodową sieć M-ERA.NET. Sieć ta organizuje, wspierane przez Komisję Europejską, konkursy na projekty realizowane przez międzynarodowe zespoły badawcze w obszarze inżynierii materiałowej.
Wśród zespołów wnioskujących o finansowanie w konkursie organizowanym przez M-ERA.NET znalazło się 10 laureatów z Polski. Realizowany przez naukowców Łukasiewicz – ŁIT projekt pt. „Badania nad materiałami opakowaniowymi dla żywności na bazie polimerów włóknistych pochodzących z odpadów rolniczych spełniające zasady zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa produktu”, otrzymał dofinansowanie Narodowego Centrum Nauki, a prace projektowe ruszą już w czerwcu tego roku.
Jak wyjaśnia dr hab. Marcin Kudzin, w skład konsorcjum projektu SustainFibresFCM wchodzi pięć podmiotów, gdzie obok Łukasiewicz – ŁIT są też instytuty z Austrii i Niemiec.
– Nowatorska koncepcja projektowania materiału polimerowego, nad którą będzie pracował mój zespół młodych i niezwykle zdolnych naukowców z Łukasiewicz – ŁIT w ramach projektu SustainFibresFCM, odpowiada na najważniejsze wyzwania Unii Europejskiej w zakresie przemysłu opartego na biotechnologii oraz gospodarce o obiegu zamkniętym – podkreśla dr hab. Marcin Kudzin.
Głównymi celami projektu realizowanego przez zespół badawczy z Łukasiewicz – ŁIT jest opracowanie nowych i bezpiecznych materiałów włóknistych pochodzących z upcyklingu odpadów rolniczych, które zostaną wykorzystane do wytworzenia opakowań żywności.
Nowe wymagania w zakresie ochrony środowiska stawia przed nami, między innymi, Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko wzywa do znacznego ograniczenia stosowania produktów jednorazowego użytku wytworzonych z tworzyw sztucznych oraz zastąpienia ich alternatywami materiałami.