
Specjaliści dyskutowali o przemyśle opakowań
16 marca 2023SPECJALISTA ds. WSPARCIA PROJEKTÓW
23 marca 2023Łukasiewicz – ŁIT otrzymał tytuł Lidera Transformacji Energetycznej 2023 podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego. Doceniono projekt „Lekki materiał konstrukcyjny z grzybni”.
Szczególne podziękowania należą się zespołowi badawczemu pod kierownictwem dr hab. inż. Katarzyny Ławińskiej – mgr Katarzynie Miśkiewicz, mgr inż. Magdalenie Lasoń-Rydel i dr inż. Dorocie Gendaszewskiej.
Produkt powstał w ramach projektu „Technologie i rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne z surowców odnawialnych dla budownictwa modułowego”. Pomysł wytworzenia materiału budowlanego z plechy grzybni opiera się na niewygórowanych wymaganiach bytowych tych organizmów, łatwości zasiedlania dowolnej powierzchni przez te mikroorganizmy, ich dużej szybkości wzrostu oraz prostocie hodowli. Wyjątkowe właściwości naszego produktu powodują, że produkt idealnie nadaje się do zastąpienia materiałów nieulegających biodegradacji, które są powszechnie stosowane w opakowaniach, budownictwie, panelach ściennych i filtracji toksycznych odpadów. Co więcej, dzięki optymalizacji właściwości mechanicznych, wytworzony materiał może być wykorzystany do produkcji mebli, ale też materiałów dźwiękochłonnych.
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na tanie i ekologiczne materiały budowlane, opracowaliśmy całkowicie biodegradowalne płyty wytworzone z grzybni wyhodowanej na różnego rodzaju odpadach, w tym rolno-spożywczych. Istotą rozwiązania jest hodowla wybranych gatunków grzybów wyższych, które wiążą materię organiczną z odpadów poprzez sieć włókien w naturalnym procesie biologicznym, dzięki czemu powstaje lekki i elastyczny materiał konstrukcyjny.
Podstawową korzyścią z zastosowania proponowanego rozwiązania będzie możliwość wytworzenia materiałów izolacyjnych całkowicie biodegradowalnych, które będą mogły zastąpić powszechnie stosowany styropian. Dodatkową korzyścią będzie możliwość formulacji plechy grzybni w taki sposób, aby wytworzyć materiał będący zamiennikiem popularnych płyt MDF.
fot. Anna Jurczak