⸻ Certyfikacja
OEKO-TEX® STANDARD 100
OEKO-TEX® STANDARD 100 jest wiodącym w świecie znakiem bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Produkty, którym przyznano ten znak, są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i ekstrahowalnych metali ciężkich.
Łukasiewicz - ŁIT jako jedyny Instytut w Polsce prowadzi procesy certyfikacji,
wykonuje badania i wydaje certyfikaty dla wyrobów włókienniczych
na znak OEKO-TEX® STANDARD 100
ZNAK, NA KTÓRYM MOŻESZ POLEGAĆ
OEKO-TEX® STANDARD 100 jest spójnym, niezależnym na całym świecie systemem testowania i certyfikacji surowców, półfabrykatów i gotowych wyrobów włókienniczych na wszystkich poziomach ich przetwarzania, jak również stosowanych materiałów uzupełniających.
Przykłady artykułów, które mogą być certyfikowane: przędze surowe i barwione/gotowe, tkaniny i dzianiny, dodatki, takie jak guziki, zamki błyskawiczne, nici do szycia lub etykiety, różnego rodzaju wyroby gotowe (odzież, tekstylia domowe, bielizna pościelowa, wyroby frotte i wiele innych).
Certyfikat OEKO-TEX® STANDARD 100 potwierdza spełnienie wymagań zawartych w załączniku XVII REACH (włączając stosowanie barwników azowych, niklu itp.), amerykańskich wymagań odnośnie całkowitej zawartości ołowiu w artykułach dla dzieci CPSIA, z wyłączeniem akcesoriów wykonanych ze szkła).
BEZPIECZNY
W dzisiejszych czasach dużo wymagamy od naszej odzieży i wyrobów włókienniczych. Nasze ubrania powinny być modne, funkcjonalne, kolorowe, a jednocześnie miękkie, przyjemne w użytkowaniu i nie podrażniać naszej skóry. Odzież sportowa powinna dobrze oddychać, absorbować wilgoć w swoje włókna, i równocześnie bardzo szybko ją odparowywać.
Dziś takie cechy naszych ubrań są dla nas oczywiste. Lecz nie byłyby możliwe do osiągnięcia bez wykorzystania w procesie produkcyjnym specjalnych chemikaliów. Ale to, co jest najbardziej jest najbardziej istotne, żeby substancje chemiczne w używanej przez nas w życiu codziennym odzieży czy tekstyliach nie przekraczały poziomów szkodliwości.
Tylko produkty, które pozytywnie przeszły wszechstronne i surowe testy humanoekologiczne mogą używać znaku OEKO-TEX® STANDARD 100.
NIEZALEŻNY
Wyroby włókiennicze jak np. odzież czy tekstylia domowe certyfikowane znakiem STANDARD 100 by OEKO-TEX ® dają konsumentom na całym świecie wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony przed szkodliwymi substancjami chemicznymi. Katalog kryteriów OEKO-TEX® STANDARD 100, składa się z kilkuset kontrolowanych substancji szkodliwych.
Wszystkie elementy wyrobów tekstylnych muszą spełniać kryteria badawcze OEKO-TEX® STANDARD 100. Oznacza to dosłownie wszystkie elementy. Poza samą tkaniną badane są także nici, guziki, zamki błyskawiczne, nity itd.
Kryteria badawcze OEKO-TEX® STANDARD 100 są jednolite na całym świecie i aktualizowane przynajmniej raz do roku.
Wyłącznie niezależne instytuty ze stowarzyszenia OEKO-TEX ®, do którego należy Instytut, są odpowiedzialne za badania i uprawnione do wydawania certyfikatów OEKO-TEX® STANDARD 100.
ROZPOZNAWALNY
Wyroby tekstylne ze znakiem OEKO-TEX® STANDARD 100 można znaleźć na całym świecie.
Znak jest jednym z najlepiej rozpoznawanych znaków jakościowych dla tekstyliów przebadanych na obecność szkodliwych substancji.
Ułatwia sprzedaż wyrobów włókienniczych, przede wszystkim na rynkach krajów Unii Europejskiej, Ukrainy, USA, Kanady, Japonii i innych.
Badania laboratoryjne i klasy produktów:
Badania OEKO-TEX® na obecność substancji szkodliwych są zasadniczo oparte na odpowiednim przeznaczeniu wyrobów włókienniczych i materiałów. Im intensywniejszy kontakt produktu ze skórą i im bardziej wrażliwa jest skóra, tym bardziej rygorystyczne są wymagania humanoekologiczne, które muszą być spełnione.
W związku z tym rozróżnia się cztery klasy produktów:
Klasa produktu I:
Artykuły dla niemowląt i małych dzieci w wieku do 3 lat (odzież, bielizna pościelowa, zabawki tekstylne) itp.
Klasa produktu II:
Artykuły w bezpośrednim kontakcie ze skórą (bielizna osobista, pościelowa, stołowa itp. )
Klasa produktu III:
Artykuły nie mające bezpośredniego kontaktu ze skórą (wkłady odzieżowe itp. )
Klasa produktu IV:
Wyroby dekoracyjne typu zasłony, rolety, firany itp.
Certyfikacja:
Warunkiem certyfikacji wyrobów zgodnie z normą OEKO-TEX® STANDARD 100 jest spełnienie przez wszystkie składowe wyrobu wymaganych kryteriów np. tkaniny, dzianiny, nici do szycia, etykiety itp. oraz akcesoria nietekstylne, takie jak guziki, zamki błyskawiczne, nity itp.
Dodatkowymi warunkami wstępnymi są istnienie wewnętrznego systemu zapewnienia jakości jak również podpisanie deklaracji zgodności przez wnioskodawcę.
⸻ Pliki do pobrania
NORMA
OEKO-TEX_STANDARD_100-01.2024
OEKO-TEX_LEATHER_STANDARD-01.2024
OEKO-TEX_STANDARD_100_Arykuły Specjalne-01.2024
OEKO-TEX_STANDARD_100_PPE-01.2024
OEKO-TEX STANDARD 100
OEKO-TEX_STANDARD_100 - wniosek-01-2024
OEKO-TEX_STANDARD_Deklaracja zgodności-01.2024
OEKO-TEX LEATHER STANDARD
OEKO-TEX_STANDARD_100 - wniosek-01.2024
OEKO-TEX_LEATHER_STANDARD - Deklaracja zgodności-01.2024
OEKO-TEX STANDARD 100 - Artykuły Specjalne i PPE
OEKO-TEX_STANDARD_100_Artykuły Specjalny_PPE - wniosek-01.2024
OEKO-TEX_STANDARD_100_Artykuły Specjalne - Deklaracja zgodności-01.2024
OEKO-TEX_STANDARD_100_PPE - Deklaracja zgodności-01.2024
OEKO-TEX-Term-of-Use
OEKO-TEX_Labelling_Guide-01.2024
Oświadczenie o akceptacji faktur przesyłanych drogą elektroniczną
RODO-informacja Łukasiewicz-ŁIT
⸻ Kontakt
Dział Certyfikacji Wyrobów Tekstylnych i Skórzanych Textil-Cert
Gdańska 118, 90-520 Łódź
tel: +48 42 25 34 432
e-mail: cert@lit.lukasiewicz.gov.pl
Kierownik
mgr inż. Piotr Kantor
tel. +48 42 25 34 499; +48 502 424 015
e-mail: piotr.kantor@lit.lukasiewicz.gov.pl