Erasmus+: “Feet in 4.0 – Workplace Inclusion in the Digital Era for Footwear Sector across Europe”
18 stycznia 2022Vocational Education and Training on Product Environmental Management for the Footwear and Textile Sector
18 stycznia 2022Projekt z całości dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w ramach programu krajowego LIDER, edycja VIII.
Okres realizacji: 2018-01-01 do 2020-02-29
Projekt dotyczy oceny możliwości zastosowania bambusa (włókien oraz ekstraktu) w elementach obuwia skórzanego, tekstylnego oraz tekstylno-skórzanego w celu poprawienia jego właściwości użytkowych. Projekt zakłada wprowadzenie do budowy obuwia materiałów tekstylnych i skórzanych, w których w technologii produkcji wykorzystano włókna lub ekstrakt z bambusa. Zastosowanie modyfikowanych materiałów dotyczy wierzchu, podszewki oraz wyściółki obuwia. Zadania projektu dotyczą badań materiałów bambusowych oraz skór wyprawionych z udziałem ekstraktu z bambusa pod kątem ich przeznaczenia i doboru poszczególnych elementów obuwia. W aspekcie proekologicznym istotnym zagadnieniem jest biodegradowalność bambusa, która gwarantuje, że może być on stosowany w obuwiu dziecięcym, czyli obuwiu o podwyższonych wymaganiach dotyczących bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Poprawa właściwości użytkowych na przykładzie prototypu obuwia dziecięcego skórzanego, tekstylnego oraz skórzano-tekstylnego może mieć przełożenie również dla innych rodzajów obuwia m.in. sportowego, turystycznego, specjalnego itp.
Wykonawca projektu:
- Łukasiewicz – Instytut Przemysłu Skórzanego
Kierownik projektu:
dr inż. Katarzyna Ławińska
tel.: (+48) 573 213 066
e-mail: k.lawinska@ips.lodz.pl