Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym

Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym
Strona główna > Działalność badawcza > Centra badawcze > Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym

Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym to interdyscyplinarna jednostka badawcza koncentrująca się na rozwoju i wdrażaniu nowoczesnych technologii wspierających zrównoważony rozwój.
W strukturze Centrum działa pięć wyspecjalizowanych grup badawczych, które realizują projekty w zakresie: ochrony i inżynierii środowiska, recyklingu i materiałów kompozytowych, cyfryzacji i prototypowania, ekoprojektowania opakowań oraz badań i modyfikacji polimerów naturalnych.

Zespół Centrum GOZ zajmuje się m.in. gospodarką wodno-ściekową, remediacją terenów zdegradowanych, w tym składowisk odpadów, przetwarzaniem odpadów, rozwojem niskoemisyjnych materiałów, cyfrową transformacją procesów przemysłowych (AI, IoT), oceną cyklu życia (LCA), certyfikacją rozwiązań opakowaniowych oraz opracowywaniem funkcjonalnych biomateriałów o właściwościach biologicznych.
Działalność Centrum wspiera przemysł w transformacji ku gospodarce o obiegu zamkniętym, ,,zero waste” i neutralności klimatycznej.
Centrum prowadzi audyty gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), wspierając przedsiębiorstwa i instytucje we wdrażaniu modeli cyrkularnych, minimalizacji odpadów oraz efektywnym gospodarowaniu zasobami.

Grupy badawcze centrum gospodarki o obiegu zamkniętym
dane kontaktowe
Grupa Badawcza Inżynierii Ochrony Środowiska

Zespół specjalizuje się w opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań dla gospodarki wodno-ściekowej, ochrony ekosystemów oraz remediacji terenów zdegradowanych.
Realizujemy badania i projekty wdrożeniowe z zakresu odzysku wody i surowców, oczyszczania ścieków przemysłowych oraz technologii ograniczających emisję substancji niebezpiecznych do środowiska.
Zespół prowadzi także audyty środowiskowe i działania edukacyjne w zakresie prawa wodnego i GOZ.

Liderka Grupy:
dr inż. Magdalena Olak–Kucharczyk
magdalena.olak-kucharczyk@lit.lukasiewicz.gov.pl

Grupa Badawcza Recyklingu i Materiałów Kompozytowych

Grupa koncentruje się na projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań w zakresie recyklingu materiałowego, upcyklingu i rozwoju innowacyjnych materiałów kompozytowych. Oferujemy ekspertyzy i technologie dotyczące przetwarzania odpadów, także niebezpiecznych, oraz badania nad materiałami o obniżonej energochłonności.
Nasze działania wspierają transformację przemysłu w kierunku gospodarki bezodpadowej.

Liderka Grupy:
dr inż. Anetta Walawska
anetta.walawska@lit.lukasiewicz.gov.pl

Grupa Badawcza Centrum Cyfryzacji Technologii i Rozwiązań Prototypowych

Specjalizujemy się w tworzeniu cyfrowych rozwiązań wspierających zrównoważoną transformację przemysłu. Nasze kompetencje obejmują integrację sztucznej inteligencji (AI), Internetu Rzeczy (IoT), mikroelektroniki i robotyki w celu optymalizacji procesów produkcyjnych, logistyki oraz zarządzania łańcuchem dostaw. Opracowujemy inteligentne prototypy, łączące sensory z tworzywami sztucznymi i tekstyliami, a także aplikacje edukacyjne i przemysłowe.

Liderka Grupy:
dr inż. Edyta Sulak
edyta.sulak@lit.lukasiewicz.gov.pl

Grupa Badawcza Opakowań COBRO

Grupa Badawcza Opakowań COBRO prowadzi działalność naukowo-badawczą, doradczą i edukacyjną w zakresie zrównoważonego rozwoju opakowań i materiałów opakowaniowych w myśl założeń gospodarki o obiegu zamkniętym.

Do głównych działań BCO należą:

  • Audyty opakowaniowe – oceny zgodności materiałów, opakowań jednostkowych;
  • Oceny zgodności z regulacjami opakowaniowymi – konsultacje, realizacja projektów w ramach wytycznych m.in. SUP, PPWR, ROP;
  • Ekoprojektowanie opakowań pod kątem przydatności do recyklingu materiałowego i organicznego;
  • Oceny Cyklu Życia (LCA) opakowań, ich elementów, a także procesów produkcji, dystrybucji, odzysku, w tym recyklingu i unieszkodliwiania oraz ocena wpływów środowiskowych związanych z udziałem surowca z recyklingu;
  • Obliczanie emisji gazów cieplarnianych (carbon footprint) opakowań, a także wszystkich elementów łańcucha produkcyjnego opakowań, z uwzględnieniem wszelkich aspektów zarządzania firmą;
  • Szkolenia, konsultacje i ekspertyzy związane z ekologią opakowań oraz gospodarką odpadami opakowaniowymi, w tym odpadami niebezpiecznymi;
  • Programy certyfikacji zawartości surowców odnawialnych i mineralnych w wyrobach opakowaniowych.
  • Ocena wpływu środowiskowego w kontekście ESG – wykonanie szczegółowych analiz wpływu środowiskowego, społecznego i zarządczego opakowań, aby zapewnić, że wszystkie procesy i produkty są zgodne z najwyższymi standardami zrównoważonego rozwoju

Grupa Badawcza Opakowań COBRO jest członkiem m.in. Polskiej Izby Opakowań PIO, Światowej Organizacji Opakowań WPO oraz European Bioplastics oraz Paktu Platikowego.

Lider Grupy Badawczej Opakowań COBRO
mgr inż. Beata Górska
beata.gorska@lit.lukasiewicz.gov.pl
+48 500 039 036

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny
ul. Konstancińska 11 02-942 Warszawa

Grupa Badawcza Biomateriałów i Modyfikacji Fizyko-Chemicznej Polimerów Naturalnych

Zespół specjalizuje się w badaniach nad naturalnymi polimerami – głównie polisacharydami i białkami – oraz ich modyfikacjami fizykochemicznymi i funkcjonalizacją. Nasze biomateriały znajdują zastosowanie w wielu branżach, m.in. w ochronie środowiska, kosmetykach, sektorze agro i opakowaniowym, także w obszarach, gdzie istotna jest biozgodność i aktywność biologiczna z zastosowaniami wysokospecjalistycznymi. Grupa rozwija innowacyjne strategie chemicznej funkcjonalizacji polimerów, ocenia ich właściwości przy użyciu narzędzi z dziedziny mikrobiologii, biofizyki i biochemii oraz projektuje materiały o wysokiej wartości dodanej.

Liderka Grupy:
dr inż. Maria Wiśniewska-Wrona
maria.wisniewska-wrona@lit.lukasiewicz.gov.pl

Dyrektor Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym

dr hab. Marcin H. Kudzin

mail: marcin.kudzin@lit.lukasiewicz.gov.pl
tel. 48 42 61 63 121

Lider Grupy Badawczej Recyklingu i Materiałów Kompozytowych

dr inż. Anetta Walawska

mail: anetta.walawska@lit.lukasiewicz.gov.pl,
tel. 48 42 61 63 114

This will close in 0 seconds