Patenty

Patenty

Patenty Centrum Inżynierii Biomedycznej (BCM)

Pat.441 968

Kompozytowy materiał filtracyjny skonfigurowany do stosowania z tekstylną maską ochronną na twarz

Kompozytowy materiał filtracyjny skonfigurowany do stosowania z tekstylną maską ochronną na twarz

ŁIT 100%

publikacja w BUP 07/2024

Przedmiotem rozwiązania jest kompozytowy materiał filtracyjny do stosowania z tekstylną maską na twarz. Opracowany materiał poprawia właściwości filtracyjne maski, zmniejsza ryzyko wdychania niebezpiecznych cząstek unoszących się w powietrzu. Materiał filtracyjny składa się z trzech warstw. Warstwy zewnętrzne wytworzone zostały techniką spun-bonded, zaś warstwa wewnętrzna techniką melt-blown. Warstwa środkowa zmodyfikowana została za pomocą plastyfikatora.

Więcej informacji można uzyskać poprzez stronę: uprp.gov.pl/pl

Pat.444 411

Sposób wytwarzania biodegradowalnej włókniny spun-bonded z aktywną warstwą antypatogenową

Sposób wytwarzania biodegradowalnej włókniny spun-bonded z aktywną warstwą antypatogenową

ŁIT 100%

publikacja w BUP 43/2024

Proponowany opis: Przedmiotem zgłoszenia jest sposób wytwarzania biodegradowalnej włókniny spun-bonded z aktywną warstwą antypatogenową. Warstwa aktywna w postaci roztworu chitozanu w kwasie mlekowym naniesiona została na wytworzoną włókninę za pomocą modułu wyposażonego w dyszę. Rozwiązanie wykazuje silne właściwości antybakteryjne wobec S. aureus i E. coli. Materiał wykazuje brak działania cytotoksycznego (PN-EN ISO 10993-5) wobec linii komórkowych tj. mysie fibroblasty, zaś badania działania uczulającego (PN-EN ISO 10993-10) po 24h i 48h oraz drażniącego (ISO 10993-23) wykazały brak drażnienia i uczulenia. Rozwiązanie poddane zostało także badaniom biodegradacji w środowisku kompostu, które wykazały ponad 90% ubytku masy opracowanego materiału potwierdzając jego biodegradowalność.

Więcej informacji można uzyskać poprzez stronę: uprp.gov.pl/pl

Patenty Centrum Włókiennictwa, Obuwia i Bioprocesów (BCW)

Pat.236008
Liniowy, elastyczny wyrób włókienniczy do zastosowań tekstronicznych

Przedmiotem wynalazku jest liniowy, elastyczny wyrób włókienniczy do zastosowań tekstronicznych, szczególnie elastyczna taśma włókiennicza z elementami konduktywnymi. Wyrób pozwala na dowolne rozmieszczanie i mocowanie elementów elektronicznych, które umożliwią monitorowanie różnych parametrów. Taśmy mogą być wbudowane w różnego rodzaju wyroby włókiennicze odzieżowe i techniczne lub stanowić niezależny układ przewodzący, przy tym możliwe jest tworzenie dowolnego systemu połączeń. Taśma według wynalazku może tworzyć element wzorniczy zachowując swoje właściwości elektroprzewodzące.

Pat.222249
Sposób produkcji włókna syntetycznego o zmniejszonej sorpcji i kumulacji lotnych substancji zanieczyszczających

Włókno syntetyczne o zmniejszonej sorpcji i kumulacji lotnych substancji zanieczyszczających posiada aktywator, szczególnie dwutlenek tytanu niedomieszkowany lub domieszkowany metalami szlachetnymi, umieszczony w postaci nano- lub mikrocząstek na powierzchni zewnętrznej włókna. Zastosowane na np. włókiennicze wyroby wyposażenia wnętrz (zasłony, obicia, wykładziny, itp.) powoduje obniżenie stężenia w powietrzu zanieczyszczeń o przykrym zapachu, substancji szkodliwych dla zdrowia (np. zawartych w dymie papierosowym) i zanieczyszczających inne wyposażenie wnętrz.

Pat.242759
Tkanina barierowa antyalergiczna

Przedmiotem wynalazku jest tkanina barierowa antyalergiczna, przeznaczona szczególnie na antyalergiczne pokrowce materacy, poduszek, kołder, pierzyn. Tkanina barierowa antyalergiczna wykonana jest w splocie atłasowym lub skośnym z przędz z ciągłych teksturowanych włókien syntetycznych i przynajmniej w jednym układzie z udziałem bikomponentnych poliestrowo - poliamidowych włókien supermikro - filamentowych i po utkaniu jest poddana dynamicznej obróbce hydrotermicznej, najczęściej praniu w środowisku alkalicznym, suszeniu i termostabilizacji

Pat.216206
Tkanina antyelektrostatyczna

Przedmiotem wynalazku jest tkanina antyelektrostatyczna, przeznaczona szczególnie na obicia siedzeń samochodowych i siedzisk na stanowiskach pracy. Tkanina antyelektrostatyczna ma nitki wątku i osnowy, które przeplatają się wzajemnie tak, aby utworzyć reliefową strukturę tkaniny, przy czym osnowę tworzą standardowe nitki nieprzewodzące i nitki przewodzące, a wątek - nitki standardowe i nitki elastyczne termokurczliwe. Nitki przewodzące znajdują się pośrodku wyobleń i w ich szczycie, co zapewnia najkorzystniejsze odprowadzanie ładunków elektrostatycznych z powierzchni użytkowej, gdyż szczyty wyobleń mają najlepszy kontakt z użytkownikiem, a właśnie na styku tych dwóch powierzchni powstają ładunki elektrostatyczne.

Pat.221072
Przestrzenna struktura włókienna

Przedmiotem wynalazku jest przestrzenna struktura włókienna, przeznaczona szczególnie na obicia siedzeń samochodowych i siedzisk na stanowiskach pracy, w tym siedzisk i miejsc leżących dla osób niepełnosprawnych i długotrwale unieruchomionych. Może znaleźć również zastosowanie w zabezpieczeniach osobistych, np. jako elementy ubioru. Przestrzenną strukturę włókienną stanowi struktura właściwa, np. płaska tkanina, wykonana znanym sposobem przez przeplatanie nitek osnowy z nitkami wątku. W przestrzeniach, utworzonych w płaskiej strukturze umieszczone są liniowe elementy przestrzenne.

Pat.221553
Nitka elektroprzewodząca

Przedmiotem wynalazku jest nitka elektroprzewodząca, przeznaczona do produkcji odzieży ochronnej, stosowanej przez pracowników w strefach zagrożonych elektrycznością statyczną

Pat.213295
Trudnozapalna przędza antyelektrostatyczna

Przedmiotem wynalazku jest trudnozapalna przędza antyelektrostatyczna, przeznaczona szczególnie do produkcji tkanin i dzianin na wyroby stosowane do wyposażenia wnętrz budynków i środków komunikacji, tj. zasłony, tkaniny dekoracyjne i obiciowe.

Pat.226122
Antyroztoczowy kompozyt włókienniczy

Przedmiotem wynalazku jest antyroztoczowy kompozyt włókienniczy o właściwościach barierowych, przeznaczony na worki do odkurzaczy, podkładki pod wykładziny podłogowe, przy produkcji mebli tapicerowanych, materacy, pościeli, odzieży. Antyroztoczowy kompozyt włókienniczy składa się przynajmniej z trzech warstw, gdzie pomiędzy dwoma zewnętrznymi warstwami włókniny osłonowej umieszczona jest przynajmniej jedna warstwa wewnętrzna z włókniny pneumotermicznej, przy czym przynajmniej warstwa wewnętrzna jest bioaktywna.

Pat.243203
Biomateriał kompozytowy na bazie pakuł lnianych

Wynalazek opisuje alternatywny biomateriał kompozytowy na bazie pakuł lnianych zawierający od 4 do 30% żelatyny, od 20 do 75% pakuł lnianych i korzystnie od 1 do 5% henny.

Pat.239631
Zastosowanie w produkcji obuwia skórzanego i skórzano-tekstylnego skór modyfikowanych ekstraktem bambusa i kukurydzy lub bambusa i lnu

Przedmiotem zgłoszenia jest zastosowanie w produkcji obuwia skórzanego i skórzano-tekstylnego skór bydlęcych, świńskich, kozich, cielęcych, owczych, modyfikowanych w procesach wykończania kąpielowego i/lub w procesach wykończania powierzchniowego, rozpuszczalnym bądź nierozpuszczalnym w wodzie ekstraktem z bambusa i/lub kukurydzy i/lub lnu używanym w ilości od 4 do 25 kg na tonę skór.

Pat.242096
Kaskadowy przesiewacz stożkowy odśrodkowo – dośrodkowy

Nowa konstrukcja maszyny przesiewającej do różnych materiałów drobnoziarnistych.

Pat.236819
Sposób wytwarzania aglomeratu ze strużyn garbarskich

Sposób wytwarzania aglomeratu ze strużyn garbarskich, w drodze aglomeracji w granulatorze talerzowym o działaniu okresowym, z użyciem wodnego roztworu szkła wodnego do jego nawilżania podczas granulacji oraz gipsu. Sposób przetwarzania odpadów.

Pat.240497
Spód obuwniczy dla diabetyków

Zgłoszenie opisuje spód obuwniczy dla diabetyków, charakteryzujący się tym, że w podeszwie buta umiejscowiony jest mechanizm elementu korygującego składający się z belki porzecznej, belki podłużnej i zespołu rozłącznych elementów łączących, przy czym belka ma podcięcie.

P.440793
Nowe polimeryczne ciecze jonowe, sposób ich wytwarzania oraz zastosowanie

Zgłoszenie opisuje nowe polimeryczne ciecze jonowe zawierające grupy poliheksametylenobiguanidyny (PHMB) jako kationy, grupy arylokarboksylanowe jako aniony, sposób ich wytwarzania oraz zastosowanie.

Patenty Centrum Biopolimerów i Włókien Chemicznych (BCB)

EP 3 172 378
Method of preparing cellulose nano-fibres from stalks of annual plants

The method of manufacturing cellulose nano-fibres from stalks of annual crops consist in that pieces of the stalks of annual plants are in sequence subjected to the action of steam, mechanical defibrillation, digestion in a digesting liquor, oxygen delignification in aqueous medium containing NaOH and MgSO4, bleaching with sodium chlorite done at least twice, alkaline extraction in an NaOH solution, enzymatic treatment of the prepared cellulose pulp by cellulase with 10-1000 J/g activity of endo-l,4-beta- glucanase 10-1000 J/g. After washing and enzyme deactivation, the aqueous suspension of the cellulose is put to homogenization and centrifugation to obtain a supernatant which contains cellulose nano-fibers.

242 700
Sposób wytwarzania otoczki ochronnej na nasionach soi

Przedmiotem zgłoszenia jest sposób wytworzenia otoczki ochronnej na nasionach soi, który polega na tym, że nasiona soi poddaje się otoczkowaniu nanosząc najpierw roztwór chitozanu o średnim ciężarze cząsteczkowym równym 80 – 360 kDa i stopniu deacetylacji SD = 65 – 95%, w postaci soli mleczanu lub octanu, o pH = 6,2 – 6,7. Następnie po wysuszeniu naniesionej warstwy w temperaturze 30 – 35°C, nanosi się drugą zewnętrzną warstwę otoczki, którą stanowi alginian w postaci soli sodowej lub roztwór metylocelulozy i karboksymetylocelulozy o średnim ciężarze cząsteczkowym równym 80 = 110 kDa. Wytworzoną otoczkę suszy się w temperaturze 30 – 35°C

241 869
Sposób wytwarzania włókniny kompozytowej do zabezpieczania pryzm śniegu przed topnieniem

Sposób wytwarzania włókniny kompozytowej do zabezpieczania pryzm śniegu przed topnieniem polega na tym, że włókna wełniane o długości 47 – 70 mm miesza się z włóknami bikomponentowymi typu otoczka - rdzeń o długości 40 – 60 mm w stosunku od 90: 10 do 50: 50, a otrzymaną mieszankę włókien poddaje się rozluźnianiu i zgrzeblaniu, po czym układa się na poziomej płaszczyźnie i nanosi się rozdrobnione pióra drobiowe o długości 10 — 15 mm, w ilości 20 — 50% wagowych w stosunku do masy całkowitej powstałej warstwy. Z tak wytworzonej pojedynczej warstwy tworzy się, układając warstwa na warstwie, kompozycję wielowarstwową, którą poddaje się igłowaniu otrzymując wielowarstwową włókninę. W celu wzmocnienia wielowarstwowej włókniny nanosi się warstwę wierzchnią w postaci folii o grubości 0,5 — 0,05 mm i gramaturze 50 – 120 g/m2, którą zespala się z włókniną poddając kalandrowaniu na wałkach ryflowanych w temperaturze 150 - 220°C, kalandruje na wałkach ryflowanych w temperaturze 150 - 220°C. Następnie spód tak przygotowanej kompozycji włókninowej zespala się termicznie w temperaturze 130 - 160°C z włókniną hydrofobową polipropylenową lub polietylenową o gramaturze 60 — 100 g/m2 na kalandrze o gładkich wałkach.

EP 2 885 449
Biodegradable textiles and methods of their manufacture

Przedmiotem wynalazku są biodegradowalne wyroby włókniste, zwłaszcza do zastosowań medycznych oraz sposoby ich wytwarzania.
Biodegradowalne materiały włókniste według wynalazku zawierają liczne włókna sporządzone ze stopu homogenicznej mieszaniny polimerowej o wagowo średniej masie molowej 100000–270000, temperaturze zeszklenia 45–47oC, temperaturze topnienia 149 –152oC i cieple topnienia powyżej 30J/g, składającej się z 82-98% wagowych kopolimeru laktydu z glikolidem o wagowo średniej masie molowej 190000–300000, temperaturze zeszklenia 53-60oC, temperaturze topnienia 152-155oC i cieple topnienia powyżej 41J/g, 2-18% wagowych ataktycznego poli(hydroksymaślanu) oraz z nieprzereagowanych monomerów w ilości nie większej niż 2% wagowy.

Patenty Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (BCG)

Pat.PL 247332

Nowoczesne stabilne dyspersje wodne do tworzenia cienkich, hybrydowych powłok antybakteryjnych oraz innowacyjna metoda biofunkcjonalizacji tekstyliów

Wynalazek obejmuje stabilne dyspersje wodne o zmodyfikowanym składzie chemicznym do nanoszenia cienkich powłok hybrydowych na tekstylia. Powłoki wykazują właściwości przeciwdrobnoustrojowe, co pozwala na ich zastosowanie w medycynie i przemyśle odzieżowym. Opracowano również metodę biofunkcjonalizacji włóknin i tkanin.

Pat.PL 243242

Technologia nadająca tekstyliom z włókien celulozowych wyjątkową ochronę przed promieniowaniem UV oraz rozwojem mikroorganizmów

Technologia pozwala na trwałe nadanie właściwości ochronnych tkaninom celulozowym z wykorzystaniem naturalnych barwników roślinnych. Chroni przed promieniowaniem UV oraz wzrostem bakterii i grzybów. Rozwiązanie ma zastosowanie w produkcji przyjaznych środowisku materiałów funkcjonalnych.

Pat.PL 221467

Ekologiczny, bezściekowy i energooszczędny proces bielenia połączony z dezynfekcją wyrobów celulozowych

Wynalazek dotyczy bielenia celulozy za pomocą waporyzowanego nadtlenku wodoru bez użycia wody. Proces odbywa się w niskiej temperaturze i nie generuje ścieków. Jest to rozwiązanie przyjazne środowisku i szczególnie przydatne w przemyśle papierniczym i włókienniczym.

Pat.PL 186594

Biopreparat do ochrony roślin przed chorobami grzybowymi

Opracowano biopreparat ograniczający rozwój patogenów grzybowych, takich jak Fusarium, nawet o 50%. Środek aktywuje naturalną odporność roślin i jest w pełni biodegradowalny. Zastosowanie preparatu zmniejsza konieczność stosowania chemicznych fungicydów.

Zgłoszenie P340132 (2000)

Sposób wytwarzania modyfikowanego mikrokrystalicznego chitozanu

Zgłoszenie dotyczy opracowania nowej metody produkcji chitozanu o zmodyfikowanej strukturze krystalicznej. Taki materiał cechuje się poprawioną bioaktywnością i większym potencjałem aplikacyjnym. Może być wykorzystywany w kosmetykach, medycynie oraz rolnictwie.

Zgłoszenie P351600 (2002)

Sposób wytwarzania modyfikowanego mikrokrystalicznego chitozanu

Alternatywna metoda pozyskiwania chitozanu o ulepszonych właściwościach fizykochemicznych. Technologia umożliwia jego szersze zastosowanie jako składnika funkcjonalnych materiałów bioaktywnych. Znajduje zastosowanie m.in. w rolnictwie, opakowaniach i produktach higienicznych.

Zgłoszenie EP1211939 (2002)

Agent for protecting plants against diseases

Zgłoszenie europejskie dotyczy środka ochrony roślin o działaniu biostymulującym i przeciwgrzybowym. Preparat aktywuje odporność naturalną i chroni rośliny przed infekcjami. Może być stosowany w ekologicznej uprawie roślin użytkowych i ozdobnych.

Zgłoszenie P396464 (2011)

Modyfikowana biodegradowalna agrowłóknina

Zgłoszenie obejmuje biodegradowalną agrowłókninę o zwiększonej wytrzymałości i funkcjonalności. Materiał wspiera ochronę upraw oraz poprawia właściwości fizykochemiczne gleby. Stanowi alternatywę dla tradycyjnych folii rolniczych z tworzyw sztucznych.

Zgłoszenie P245369 (2022)

Sposób otrzymania biologicznego preparatu do stymulacji wzrostu i ochrony roślin

Opracowano metodę wytwarzania biopreparatu o działaniu ochronnym i biostymulującym. Preparat wspiera rozwój pożytecznej mikroflory glebowej i redukuje obecność patogenów. Może być stosowany w formie oprysku lub preparatu doglebowego.

Zgłoszenie P434232 (2023)

Sposób wytwarzania otoczki ochronnej na nasionach soi

Zgłoszenie dotyczy technologii otoczkowania nasion soi za pomocą naturalnych polimerów biodegradowalnych. Otoczki zwiększają odporność nasion na patogeny glebowe i sprzyjają ich kiełkowaniu. Rozwiązanie wspiera zrównoważone rolnictwo.

Zgłoszenie P443659 (2023)

Synteza i zastosowanie matrycy polimerowej do oczyszczania białek rekombinowanych z lipopolisacharydu bakteryjnego

Wynalazek obejmuje matrycę chitozanową umożliwiającą usuwanie lipopolisacharydów z białek produkowanych przez bakterie Gram-ujemne. Rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo i jakość preparatów biologicznych. Technologia znajduje zastosowanie w farmacji i biotechnologii.

Zgłoszenie P443658 (2023)

Metody syntezy i zastosowania matrycy polimerowej do komponowania z preparatami bakteriofagów

Zgłoszenie dotyczy biomateriału chitozanowego do stabilizacji bakteriofagów w aplikacjach przeciwdrobnoustrojowych. Umożliwia eliminację bakterii w trakcie namnażania fagów wewnątrz matrycy. Technologia może być wykorzystana w nowoczesnej terapii fagowej i opatrunkach bioaktywnych.

Zgłoszenie P449462 (2024)

Sposób wytwarzania uplastycznionego materiału chitozanowego metodą termomechaniczną

Zgłoszenie obejmuje energooszczędną metodę uplastyczniania chitozanu bez dodatku rozpuszczalników. Otrzymany materiał nadaje się do zastosowań w medycynie, higienie i opakowaniach. Technologia wspiera rozwój biodegradowalnych materiałów o wysokiej funkcjonalności.

Zgłoszenie P449459 (2024)

Sposób wytwarzania wysokochłonnego materiału chitozanowego

Wynalazek dotyczy metody otrzymywania materiału chitozanowego o zwiększonej chłonności wody. Materiał może być stosowany w wyrobach higienicznych, opatrunkach oraz jako wkład chłonny w opakowaniach spożywczych. Rozwiązanie jest biodegradowalne i zgodne z zasadami GOZ.

Zgłoszenie P449460 (2024)

Termoplastyczny materiał z chitozanem i sposób jego wytwarzania

Zgłoszenie obejmuje biodegradowalny materiał termoplastyczny zawierający chitozan do zastosowań medycznych i opakowaniowych. Opracowano również technologię jego formowania przy użyciu metod termomechanicznych. Materiał może być wykorzystany w produkcji innowacyjnych produktów zgodnych z GOZ.

This will close in 0 seconds