Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (BCG) realizuje innowacyjne oraz interdyscyplinarne prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe w obszarze szeroko rozumianej ochrony środowiska, biogospodarki, inżynierii materiałowej, recyklingu, biotechnologii i bioinżynierii. Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym wspiera badawczo strategię Europejskiego Zielonego Ładu oraz rozwoju gospodarczego opartego o zielone technologie.
Realizowane prace badawcze wykorzystywane są w wielu dziedzinach i sektorach gospodarki m. in. ochronie środowiska (remediacja zanieczyszczonych terenów, oczyszczanie ścieków), przyśle energetycznym (bezemisyjne i odnawialne źródła energii), tekstylno-odzieżowym (funkcjonalizacja materiałów), budownictwie czy rolnictwie.
Ważnym obszarem działalności centrum są zagadnienia dotyczące gospodarki wodno-ściekowej, w tym technologie odzysku wody, chemikaliów i energii ze ścieków przemysłowych a także nowe modele biznesowe i systemowe umożliwiające racjonalną dystrybucję dostępnych źródeł wody. Innowacyjne rozwiązania i technologie ukierunkowane są na racjonalne wykorzystanie zasobów nieodnawialnych i odnawialnych (niskie zużycie surowców i energii) oraz ograniczenie emisji niebezpiecznych substancji do środowiska.
W ramach Centrum BCG funkcjonuje sekcja eko-projektowania i oceny cyklu życia (Life Cycle Assessment-LCA), która realizuje usługi badawcze na potrzeby nowoczesnego rynku konsumentów i wytwórców.
Grupy badawcze centrum gospodarki o obiegu zamkniętym:
- Grupa Badawcza Inżynierii Ochrony Środowiska
Grupa Badawcza Inżynierii i Ochrony Środowiska posiada wyspecjalizowane zaplecze badawcze oraz doświadczoną kadrę, która łączy wiedzę z dziedziny inżynierii środowiska, inżynierii materiałowej oraz biochemii.
Jesteśmy uznaną jednostką naukowo-badawczą, a nasi pracownicy posiadają bogate doświadczenie w realizacji projektów krajowych i międzynarodowych z zakresu ochrony środowiska, będąc wsparciem dla małych jak i dużych przedsiębiorstw.
Obszary działalności:
- ochrona środowiska wodno-gruntowego: metody oczyszczania ścieków i odzysku/uzdatniania wody, metody rewitalizacji i remediacji terenów zdegradowanych
- alternatywne źródeł energii
- ochrona środowiska przed polami elektromagnetycznymi: wytwarzanie materiałów ekranujących pola elektromagnetyczne
- Prawo Ochrony Środowiska: również w aspekcie pozyskiwania dotacji przez przedsiębiorców z funduszy krajowych oraz Unii Europejskiej.
- Grupa Badawcza Recyklingu i Materiałów Kompozytowych
Grupa Badawcza Recyklingu i Materiałów Kompozytowych specjalizuje się w szczególności w procesach recyklingu i innych procesach odzysku odpadów, jako surowców w procesach wytwarzania nowych ekologicznych produktów. Grupa wysoko wykwalifikowanych specjalistów z zakresu inżynierii materiałowej, inżynierii środowiska i inżynierii chemicznej umożliwia pełne wykorzystanie potencjału, który niesie ze sobą gospodarka odpadami.
Obszary działalności:
recykling materiałowy
innowacyjne materiały kompozytowe
- produkty z odnawialnych surowców naturalnych
- nowe modele biznesowe i systemowe w zakresie gospodarki odpadami
- ograniczenie emisji mikroplastiku do wód naturalnych
- technologie zapobiegające powstawaniu odpadów
- nowe techniki i metody unieszkodliwiania odpadów
- Sekcja eka-projektowania i oceny cyklu życia
Działalność Sekcji eko-projektowania i oceny cyklu życia jest ukierunkowane na nowe rozwiązania projektowe dla wyrobów powszechnego użytku, np. opakowań, odzieży, akcesoriów i elementów wyposażenia wnętrz uwzględniających wpływ na środowisko poszczególnych etapów ich produkcji.
Ten kierunek działalności jest ściśle powiązany ze stosunkowo nowym produktem szeroko pojętej inżynierii ochrony środowiska: analizą cyklu życia (Life Cycle Assessment-LCA). LCA jest to kompleksowa i systemowa metoda oceny wpływu produktów i usług wraz z analizą przepływu materiałów na wskaźniki środowiskowe, takie jak emisja CO2; emisja gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń do środowiska. Oferujemy komplementarną pomoc dla przedsiębiorców, którzy planują dokonać transformacji swojego przedsiębiorstwa zgodnie z modelem biznesowym gospodarki o obiegu zamkniętym.
dr hab. Marcin Kudzin
mail: marcin.kudzin@lit.lukasiewicz.gov.pl
tel. 48 42 61 63 121
dr inż. Anetta Walawska
mail: anetta.walawska@lit.lukasiewicz.gov.pl,
tel. 48 42 61 63 114