O Instytucie

Łódzki Instytut Technologiczny - Łukasiewicz

  Tworzymy innowacje

  Prowadzimy badania naukowe

  Odpowiadamy na potrzeby biznesu

Łukasiewicz - Łódzki Instytut Technologiczny

Powstał 1 kwietnia 2022 roku z połączenia trzech łódzkich instytutów działających w Sieci Badawczej Łukasiewicz:

  Łukasiewicz – Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych
  Łukasiewicz – Instytutu Przemysłu Skórzanego
  Łukasiewicz – Instytutu Włókiennictwa

Główna siedziba mieści się przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 19/27 w Łodzi.

Łukasiewicz – ŁIT posiada duże zaplecze naukowo-badawcze, specjalistyczną aparaturę, prowadzi badania i wdraża innowacyjne rozwiązania technologiczne. W jednostce działają nowoczesne centra badawczo-rozwojowe, akredytowane laboratoria oraz zakład doświadczalno-produkcyjny. Instytut zajmuje się też certyfikacją wyrobów tekstylnych, skórzanych, papierowych oraz opakowań.

Jednym z głównych celów działałności Łukasiewicz – ŁIT jest współpraca nauki z biznesem. Instytut stale buduje sieć kontaktów, aktywnie uczestniczy w spotkaniach branżowych, targach i konferencjach naukowych. Konsolidacja łódzkich instytutów Łukasiewicza przyczyniła się do rozwinięcia innowacyjnych rozwiązań kompatybilnych z branżą włókienniczą, szczególnie w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym, biomedycyny oraz cyfryzacji technologii.

Łukasiewicz – ŁIT należy do Sieci Badawczej Łukasiewicz, trzeciej pod względem wielkości sieci badawczej w Europie. To zintegrowany gracz rynkowy dostarczający atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania biznesowe i technologiczne w obszarach  chemii, branży opakowań, teleinformatyki, materiałów oraz zaawansowanego wytwarzania.

Misja Łódzkiego Instytutu Technologicznego

To prowadzenie innowacyjnych działań badawczo-rozwojowych, które wspierają rozwój nowoczesnych technologii oraz ich wdrażanie w przemyśle. Instytut kładzie duży nacisk na jakość kształcenia, przygotowując wysoko wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie technologii, inżynierii i nauk ścisłych. Dąży do tworzenia silnych powiązań między nauką a przemysłem, a także do wspierania zrównoważonego rozwoju oraz rozwoju gospodarki opartej na wiedzy.

Przez współpracę z partnerami krajowymi i międzynarodowymi, instytut ma na celu kreowanie innowacji, które przyczyniają się do postępu technologicznego i społecznego.

Stanowimy tę część nauki, która pracuje dla biznesu i wspiera rozwój polskich firm.

Działając w formule Science is Business oferujemy przedsiębiorcom rozwiązania, które pomagają usprawniać działanie ich firm oraz tworzyć technologie zmieniające rzeczywistość.

Łukasiewicz to realizacja polskich aspiracji do bycia partnerem dla najlepszych europejskich i światowych ekspertów, zarówno w świecie nauki, jak i przedsiębiorczości. W efekcie naszych prac polskie jednostki badawcze stają się liderami międzynarodowych projektów B+R, a współpracujące z nimi firmy szybciej i efektywniej wdrażają nowe technologie finansowane z takich programów jak Horyzont Europa.

Nasz patron

Ignacy łukasiewicz

Patronem naszej sieci badawczej jest Ignacy Łukasiewicz.
Urodzony w 1822 roku w Zadusznikach – polski farmaceuta, przedsiębiorca, działacz społeczny i patriotyczny, filantrop i prekursor przemysłu naftowego.

1852 r.

Łukasiewicz razem z Janem Zehem przeprowadził pierwszą na świecie destylację ropy naftowej metodami naukowymi.

1853 r.

W lwowskim szpitalu przeprowadzono pierwszą operację przy sztucznym świetle. Była nim lampa naftowa Ignacego Łukasiewicza.

1854 r.

W spółce z Tytusem Trzecieskim Łukasiewicz założył pierwszą kopalnię ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna.

1856 r.

Założył pierwszą na świecie destylarnię ropy w Ulaszowicach pod Jasłem.

2022 r.

Sejm RP ogłosił 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza.
ZOBACZ WIĘCEJ

Wyróżnienie
HR Excellence in Research

Instytut otrzymał tytuł ‘HR Excellence in Research’.
Komisja Europejska przyznaje to prestiżowe wyróżnienie instytucjom, które zapewniają pracownikom naukowym korzystne warunki pracy – gwarantują przejrzysty proces rekrutacji, stabilność zatrudnienia, możliwość rozwoju kariery zawodowej, a także wsparcie merytoryczne i finansowe przy pozyskiwaniu i realizacji projektów badawczych.

Prawo do używania wyróżnienia “HR Excellence in Research” potwierdza spełnienie wymagań Europejskiej Karty Naukowca, która określa zasady zatrudnienia badaczy, warunki pracy, jakie należy im zagwarantować i możliwości rozwoju. Dokument ten stanowi podstawę polityki Unii Europejskiej, mającej na celu promowanie badań naukowych oraz uatrakcyjnienie naukowej kariery zawodowej.
Poprzez wdrożenie Karty Łukasiewicz – ŁIT przyczynia się do rozwoju otwartego i atrakcyjnego rynku nauki dla kadry naukowców w Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Instytucje, które posiadają wyróżnienie ‘HR Excellence in Research’ są systematycznie ewaluowane pod kątem utrzymania standardów przyjętych przez Komisję Europejską.

Zasady Karty korespondują z polityką naukowo-badawczą i kadrową prowadzoną przez Łukasiewicz – ŁIT. Celem jest zwiększenie atrakcyjności oferty Instytutu dla pracowników zaangażowanych w badania naukowe poprzez zapewnienie im korzystnych warunków pracy, podniesienie jakości badań naukowych i innowacji oraz zwiększenie mobilności międzynarodowej.

[ninja_form id=2]

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds