Polimery w medycynie

Czas czytania: 3min

W Łukasiewicz – Łódzkim Instytucie Technologicznym odbyła się V Ogólnopolska Konferencja Naukowa “Polimery w Medycynie 2024”. Jej głównym celem była wymiana doświadczeń naukowych w zakresie szerokiego zastosowania polimerów naturalnych i syntetycznych w medycynie, farmacji i stomatologii.

Piąta edycja konferencji objęła szeroki zakres zagadnień, w tym zastosowanie polimerów w medycynie w postaci biomateriałów, wyrobów medycznych, wielofunkcyjnych materiałów opatrunkowych, polimerowych nośników leków oraz nanomateriałów do celów medycznych. Omówiono również zgodności regulacyjne w projektowaniu wyrobów medycznych, ocena biozgodności wyrobów medycznych i  biobankowanie. W wydarzeniu uczestniczyli doświadczeni specjaliści i naukowcy z tych dziedzin.

Opiekunem merytorycznym konferencji była dr Longina Madej-Kiełbik, dyrektor Centrum Inżynierii Biomedycznej Łukasiewicz – ŁIT, a spotkanie otworzył prof. dr hab. inż. Piotr Dziugan, p.o. dyrektora Łukasiewicz – ŁIT. Konferencja składała się z czterech sesji: plenarnej, pierwszej, drugiej oraz sesji posterowej. Sesje prowadzili: dr Longina Madej-Kiełbik, dr inż. Dorota Zielińska oraz dr Monika Sikora.

Wydarzenie odbyło się 21 maja 2024 roku i zgromadziło 80 uczestników stacjonarnie oraz 36 online. W konferencji wzięli udział przedstawiciele ośmiu uczelni (Politechniki Częstochowskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego), Instytutów (Instytutu Medycyny Pracy, Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii z  Warszawy, Narodowego Instytutu Onkologii z Warszawy, Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN z Łodzi), a także Instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz: ICSO, IPO i IChP. Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy również firmy: EU-Cert Sp. z o.o., Global Certification Body sp z o.o., IMCD Polska Sp. z o o., MDR Regulator Sp. z o.o., PIK INSTRUMENTS Sp. z o.o., Pure Clinical Lab Network Sp. z o. o. oraz Tricomed.

Mamy nadzieję, że poruszona tematyka stanie się inspiracją do inicjowania nowych projektów badawczych i wdrożeniowych. Liczymy, że zdobyta wiedza oraz wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami zaowocują innowacyjnymi rozwiązaniami i przełomowymi osiągnięciami w dziedzinie zastosowania polimerów w medycynie. Wierzymy, że nawiązane kontakty i współpraca pomiędzy naukowcami, specjalistami oraz przedstawicielami firm przyczynią się do powstania nowych, interdyscyplinarnych inicjatyw, które przyczynią się do postępu w obszarze biomateriałów, wyrobów medycznych oraz nanomateriałów.

Partnerami konferencji byli: Polskie Towarzystwo Chitynowe, wydawnictwo Fibres & Textiles in Estern Europe oraz firmy: Pure Clinical Lab Network Sp. z o.o., MDR Regulator Sp. z.o.o., IMCD Polska Sp. z.o.o. oraz PIK Instruments Sp. z.o.o. Wydarzenie honorowym patronatem objęli: Prezydent Miasta Łodzi, Marszałek Województwa Łódzkiego, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Łódzki oraz Prezes Centrum Łukasiewicz.

Dowiedz się więcej

Przeczytaj Również

[ninja_form id=2]

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds