Informacja o wyniku naboru na stanowisko młodszy specjalista ds. strategii i jakości naukowej
19 sierpnia 2024SPECJALISTA DS. BADAWCZYCH W LABORATORIUM BIODEGRADACJI I BADAŃ MIKROBIOLOGICZNYCH
3 września 202425 lipca 2024 roku Prezydent RP nadał Krystynie Wrześniewskiej-Tosik z Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa.
Prof. dr hab. Krystyna Wrześniewska-Tosik jest absolwentką Wydziału Mat-Fiz-Chem. Uniwersytetu Łódzkiego. Tytuł doktora nauk technicznych uzyskała na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej, a habilitację w dyscyplinie inżynierii materiałowej otrzymała w 2016 roku na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Pracę zawodową rozpoczęła w 1982 roku w Instytucie Włókien Sztucznych Politechniki Łódzkiej, gdzie prowadziła badania naukowe dotyczące modyfikacji polimerów naturalnych (celulozy, chitozanu, lignin) i ich praktycznego zastosowania oraz wytwarzania preparatów o kontrolowanym działaniu na nośnikach z polimerów naturalnych (nawozy, pestycydy).
W 1988 roku rozpoczęła pracę w Instytucie Włókien Chemicznych w Łodzi (od 2005 roku Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych, a obecnie Sieć Badawcza Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny), gdzie utworzyła Zespół Nowych Technologii, którym kierowała do 1992 roku. W Zespole Biotechnologii Polimerów i Włókien kierowała badaniami związanymi z wykorzystaniem procesów biotechnologicznych do przetwarzania różnego typu mas celulozowych. Jednym z ważniejszych było wykorzystanie enzymów celulolitycznych do utylizacji odpadów celulozowych z przemysłu włókienniczego.
Obecnie działalność naukowa prof. Krystyny Wrześniewskiej-Tosik dotyczy głównie keratyny pochodzącej z piór. Prace te są niezwykle oryginalne, otwierają szerokie pole dla eksperymentów i interdyscyplinarnych poszukiwań naukowych. Do najważniejszego osiągnięcia naukowego można zaliczyć wkład w rozwój wiedzy w obszarze wielofunkcyjnych materiałów kompozytowych wytwarzanych z zastosowaniem surowców odnawialnych. W badaniach koncentruje się na wykorzystaniu odpadów keratynowych do wytwarzania kompozytów włókninowych i wskazaniu potencjalnych możliwości ich komercjalizacji. Poszukuje Partnerów, których działalność związana jest z produkcją włóknin, proponując nowy asortyment ekologicznych kompozytów włókninowych z wykorzystaniem posiadanej infrastruktury technologicznej, co jest bardzo ważne w kontekście kosztów produkcji. W 2016 roku ukazała się monografia pt. „Nowoczesne materiały kompozytowe zawierające włókna keratyny”, autorstwa prof. Krystyny Wrześniewskiej-Tosik
Prof. dr hab. Krystyna Wrześniewska-Tosik posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów europejskich finansowanych z funduszy unijnych oraz projektów współfinansowanych przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (POIG, POIR). Prowadziła prace badawcze, rozwojowe i wdrożeniowe w 86 projektach (w tym 7 międzynarodowych). W latach 2017-2019 z ramienia Łukasiewicz – IBWCh, kierowała Projektem UE (Horyzont 2020, KARMA2020: Industrial Feather Waste Valorisation for Sustainable KeRatin based Materials). Obecnie kieruje Projektem UE: Unlocking a new feather-based bioeconomy for keratin-based agricultural products.
Osiągnięcia związane z prowadzonymi badaniami prezentowała na ponad 100 konferencjach naukowych w kraju i zagranicą oraz na Międzynarodowych Konkursach Innowacyjnych. Jest autorką lub współautorką 36 publikacji w czasopismach z IF oraz 34 patentów krajowych i zagranicznych. W 2013 r. za zasługi w działalności na rzecz rozwoju biotechnologii została odznaczona przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi RP. Innowacyjne rozwiązania, powstałe podczas realizacji badań prezentowała na konkursach innowacyjnych technologii w Katowicach, Belgii, Paryżu, Casablance, Taipei, Stambule, Zagrzebiu, Osijeku, Hammamecie, Iasi, Barcelonie, Londynie, Kaohsiung, Kuala Lumpur, Bangkoku, Hyderabadzie, Sztokholmie.
Za działalność popularyzującą naukę otrzymała 19 nagród indywidualnych i 75 zespołowych
Do wyjątkowo cennych nagród indywidualnych zalicza: medal Wynalazczyni 2011 w konkursie organizowanym w ramach obchodów Roku Marii Skłodowskiej-Curie (Warszawa); Europejski Krzyż Kawalerski, Oficerski, Komandorski Orderu Wynalazczości, European Innovation Award (Bruksela); LIDER INNOWACJI 2016 w kategorii „Kobieta Wynalazca” za wieloletnie, wybitne osiągnięcia w dziedzinie opracowania innowacyjnych rozwiązań o szczególnym znaczeniu dla ochrony środowiska, na Międzynarodowych Targach Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG; EU-Woman Inventor and Innovator Network 2013 (Sztokholm, Szwecja); The Best Inventor – przyznany przez World Invention Intellectual Property Associations.
Doświadczenia naukowe zdobyte za granicą
- Finlandia, The Finnish Pulp and Paper Research Institute, (Espoo, 1989) stypendium
- Słowacja, Chemickotechnologicka Fakulta SVST, (Bratysława,1992), wymiana naukowa
- Norwegia, Pandalus A.S. (Batsfiord, 1992) wdrożenie opracowanej technologii wytwarzania chitozanu ze skorupiaków morskich
A co poza pracą?
Prywatnie prof. dr hab. Krystyna Wrześniewska-Tosik jest pasjonatką ogrodnictwa, opery i muzyki klasycznej, lubi też podróże, kontakt z przyrodą, jazdę konną oraz spacery z ukochanym psem.