Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny rozpoczął działalność

Czas czytania: 5min

Trzy łódzkie instytuty badawcze połączyły siły. Za nami konferencja inaugurująca działalność Łukasiewicz – ŁIT. 1 kwietnia 2022 roku, w trzecią rocznicę powstania Sieci Badawczej Łukasiewicz, swoją działalność zainaugurował Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny.

Z tej okazji w głównej siedzibie Łukasiewicz – ŁIT przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 19/27 w Łodzi zorganizowano oficjalną konferencję, w której wzięli udział znamienici goście – przedstawiciele władz ogólnopolskich i lokalnych, w tym wiceminister edukacji i nauki – Wojciech Murdzek, wiceminister funduszy i polityki regionalnej – Waldemar Buda, a także wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi – Krzysztof Ciecióra. Obecni byli także przedstawiciele uczelni wyższych, mediów oraz firm i instytucji związanych z szeroko rozumianym przemysłem włókienniczym. Nie zabrakło dyrektorów instytutów Łukasiewicza z prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotrem Dardzińskim na czele.

Konferencję dla ponad 100 gości otworzył Piotr Dardziński, który wręczył także symboliczne powołania dla dyrektora Radosława Dziuby oraz jego zastępców: Małgorzaty Zwolińskiej, Arkadiusza Adamczyka i Jakuba Pietkiewicza.

– Powstanie Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego jest efektem przemyślanej i prowadzonej konsekwentnie od trzech lat strategii konsolidacji, której celem jest stworzenie silnych instytutów Łukasiewicza, będących w stanie odpowiadać na wyzwania globalnej gospodarki. To naturalna konsekwencja poszukiwania organizacyjnego optimum, które przekłada się na wzmocnienie naszej pozycji konkurencyjnej na rynku B+R. Unikalna i kompletna oferta Łukasiewicz – ŁIT to nowe możliwości pozyskania międzynarodowych grantów i zagranicznych partnerów biznesowych do projektów, których efektem będą nowoczesne technologie wdrażane do polskiej gospodarki – podkreśla Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Ważnym elementem wydarzenia były także przemówienia zaproszonych gości, m.in. ministra Wojciecha Murdzka, który w Ministerstwie Edukacji i Nauki pełni funkcję pełnomocnika rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych.

– Silny podmiot jakim stał się Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny jest bardzo ważnym partnerem naukowym i biznesowym. Może także skuteczniej aplikować w konkursach grantowych z większą pulą środków finansowych. Warto także podkreślić, że dzięki połączeniu powstał szeroko wyspecjalizowany instytut, który z powodzeniem może funkcjonować również w wymiarze międzynarodowym. Życzę, by Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny mógł szczycić się wieloma sukcesami naukowymi, a także czynnie wspierał i mądrze łączył osiągnięcia kadry badawczej instytutu i uczelni wyższych ze światem gospodarki i biznesu – powiedział minister Wojciech Murdzek.

Podczas inauguracji głos zabrał także dyrektor Łukasiewicz – ŁIT dr Radosław Dziuba, który przybliżył zgromadzonym gościom strategię, a także plany związane z funkcjonowaniem nowego instytutu.

– Nowy instytut na mapie Łodzi to interdyscyplinarna jednostka o międzynarodowej skali działania. Skonsolidowany pod silną i znaną marką instytut pozwoli dotrzeć z ofertą do klientów i zaproponuje im specjalnie dedykowane rozwiązania technologiczne niezbędna dla ich działalności. Co równie istotne Łukasiewicz – ŁIT da pracownikom poczucie bezpieczeństwa i szansę na realny rozwój – mówił dr Radosław Dziuba.

Po części oficjalnej, na której zaprezentowano również dyrektorów Centrów Badawczych oraz przedstawicieli drużyny Łukasiewicz – ŁIT nadszedł czas na drugą część wydarzenia: networking, lunch oraz briefing prasowy.

Konferencja symbolicznie zainaugurowała działalność Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego. Dzięki konsolidacji nowy instytut stanie się wiodącą jednostką naukową zlokalizowaną w centrum Polski, która obejmie swoją działalnością cztery kluczowe obszary badawcze: Zdrowie, Transformację Cyfrową, Inteligentną Mobilność oraz Zrównoważoną Gospodarkę i Energię.

Łukasiewicz – ŁIT to ponad 440 wykwalifikowanych pracowników pionu naukowego oraz pionu wsparcia, osiem lokalizacji, w tym sześć w Łodzi, a także wielomilionowy budżet. W jego skład wszedł: Łukasiewicz – Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych, Łukasiewicz – Instytut Przemysłu Skórzanego i Łukasiewicz – Instytut Włókiennictwa.

Po konsolidacji Sieć Badawcza Łukasiewicz liczy 26 instytutów. Z liczbą ponad 7,5 tysiąca pracowników oraz infrastrukturą badawczą, na którą składa się 440 laboratoriów i blisko 4000 urządzeń kluczowej aparatury badawczo-rozwojowej, stanowi trzecią pod względem wielkości sieć badawczą w Europie.

Dowiedz się więcej

Przeczytaj Również

[ninja_form id=2]

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds