Kosmiczna technologia z Łodzi

Czas czytania: 3min

Opracowany przez naukowców z Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego, projekt EkoMush Composite, czyli lekki i ekologiczny materiał konstrukcyjny, otrzymał główną nagrodę w konkursie „Space.Connect – Kosmiczne Technologie” 2025 wspieranym przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Konkurs oceniał nowatorskie technologie, które mogą być wykorzystane nie tylko na Ziemi, ale także w przestrzeni kosmicznej. Finał odbył się w Krakowie podczas wydarzenia Space Connect MeetUp. Projekty zostały ocenione przez jury złożone z przedstawicieli branży kosmicznej, nauki i przemysłu. Technologia opracowana przez łódzkich naukowców zajęła pierwsze miejsce.

– Główna nagroda w tym konkursie to dla nas ogromne wyróżnienie i dowód na to, że takie projekty są potrzebne. Mamy nadzieję, że konkurs Space Connect otworzy nam drzwi do sektora kosmicznego, bowiem zastosowań naszego materiału w tym obszarze jest wiele i widzimy w nim ogromny potencjał – wyjaśnia jedna z liderek projektu EkoMush Katarzyna Miśkiewicz.

Dlaczego właśnie EkoMush? Ponieważ stworzony w Łukasiewicz – ŁIT nowy kompozyt wpisuje się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego, stanowiąc podwójnie ekologiczny produkt – zarówno pod względem składu, jak i potencjalnego ograniczenia odpadów. Cechuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymi i wysoką wytrzymałością. Powstaje z naturalnych materiałów. Ma potencjał, by zastąpić trudno biodegradowalne materiały w wielu gałęziach przemysłu, także w sektorze kosmicznym. Stanowią one ekologiczną alternatywę, m.in. dla styropianu, czy płyt MDF.

Projekt EkoMush realizowany jest przez zespół naukowców z Centrum Włókiennictwa, Obuwia i Bioprocesów, w składzie: dr hab inż. Katarzyna Ławińska, mgr Katarzyna Miśkiewicz, dr inż. Dorota Gendaszewska, mgr inż. Magdalena Lasoń-Rydel, dr inż. Iwona Masłowska-Lipowicz, Katarzyna Zacharska oraz mgr Andrzej Rostocki.

Dowiedz się więcej

Przeczytaj Również

[ninja_form id=2]

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds