PRACOWNIK OBSŁUGI DS. WSPARCIA PRAC BADAWCZYCH
1 lipca 2024SPECJALISTA DS. CERTYFIKACJI
4 lipca 2024Alergia jest chorobą cywilizacyjną, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jednym z najczęściej uczulających alergenów wziewnych występujących przez cały rok jest roztocze kurzu domowego. Tu z pomocą wyszli naukowcy z Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego, którzy opracowali innowacyjne pokrowce antyalergiczne ArgoSoft. Na czym dokładnie polega idea ich rozwiązania? Więcej na ten temat w wywiadzie z dr inż. Ewą Witczak, kierownikiem projektu pn. „Zatrzymajmy alergię – innowacyjne rozwiązanie poprawiające jakość życia”.
Problem alergii na roztocze kurzu domowego jest dość powszechny, a czy wasze rozwiązanie rzeczywiście może pomóc osobom zmagającym się właśnie z tym alergenem?
– Zdecydowanie tak. Alergia na roztocze kurzu domowego jest bardzo dużym problemem, dlatego, że ten rodzaj alergenu otacza nas właściwie wszędzie i nie jesteśmy się w stanie przed nim bronić inaczej niż stosując fizyczne bariery, na przykład właśnie w postaci pokrowców antyalergicznych. Pościel, czyli poduszki, kołdry, prześcieradła i materace są głównym siedliskiem roztoczy kurzu domowego, ponieważ mają tu one doskonałe warunki do bytowania. Dodatkowo zostawiamy w tych miejscach nasz naskórek, który stanowi dla roztoczy źródło pożywienia, stąd zastosowanie bariery w postaci pokrowców antyalergicznych stanowi podstawowy element profilaktyki alergii.
W ramach projektu realizowanego w Łukasiewicz – ŁIT opracowane zostały specjalne pokrowce antyalergiczne. Na czym polega ich innowacyjność?
– Pokrowce antyalergiczne, wykonane są z wielofunkcyjnego materiału włókienniczego cechującego się wysoką efektywnością barierową w odniesieniu do alergenów roztoczy kurzu domowego, higienicznością i trwałością użytkowania. Opracowana struktura i zastosowane specjalne włókna tworzą fizyczną barierę, która zamyka skutecznie roztocze w pościeli m.in. w poduszkach, materacach zabezpieczając nas przed czynnikiem alergizującym. Istotne jest to, że opracowany przez nas materiał jest szczelny dla alergenu, ale jednocześnie bardzo komfortowy dla samego użytkownika, ponieważ przepuszcza parę wodną i powietrze. Oprócz tego jest trwały i miły w dotyku. Zaletą jest również to, że pokrowce można prać w wysokiej temperaturze np. 95 stopni, a w trakcie prania nie tracą one właściwości ochronnych.
Gdzie pokrowce ArgoSoft będą mogły znaleźć zastosowanie?
– Przez to, że pokrowce można prać również w warunkach przemysłowych znacznie rozszerza to obszar ich zastosowania. Mogą być stosowanie w szpitalach, sanatoriach, domach opieki czy hotelach, czyli wszędzie tam, gdzie to pranie przemysłowe jest wymagane.
Kiedy gotowy produkt może trafić na rynek?
– Zależy nam na tym, aby pokrowce ArgoSoft trafiły na rynek i były ogólnodostępne. Jesteśmy już na końcowym etapie. Prace rozpoczęliśmy blisko dwa lata temu, a realizacja projektu potrwa do końca sierpnia 2024 roku. Zakres prac, które podjęliśmy obejmował weryfikację i funkcjonalizację zaprojektowanej prototypowej tkaniny barierowej oraz opracowanie konstrukcji pokrowców na poszczególne asortymenty bielizny pościelowej i kompleksowe badania wytworzonego rozwiązania.
Czy jakość pokrowców została potwierdzona certyfikatami, czy została oparta tylko na własnych badaniach?
– Opracowane przez nas pokrowce antyalergiczne są gwarancją wysokiej jakości. Posiadamy już certyfikaty ECARF oraz OEKO-TEX® STANDARD 100 potwierdzające, że nasz produkt jest przyjazny dla osób z alergią i nie zawiera substancji szkodliwych. Dzięki tym certyfikatom konsumenci mają pewność, że pokrowce są bezpieczne i dają skuteczną ochronę przed alergenami kurzu domowego.
Projekt pn. „Zatrzymajmy alergię – innowacyjne rozwiązanie poprawiające jakość życia” został dofinansowany z budżetu państwa w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa. Z dr inż. Ewą Witczak rozmawiał Dariusz Kulas.