Biuro projektów

ArgoSoftAntyalergiczne pokrowce pościeli „ARGO Soft” chroniące przed alergenami roztoczy kurzu domowego

Schorzenia dróg oddechowych o podłożu alergicznym jak nieżyt nosa, astma oskrzelowa i atopowe zapalenie skóry stają się w coraz większym stopniu zagrożeniem współczesnego człowieka.

Z uwagi na występowanie największej ekspozycji na alergeny podczas snu najefektywniejszą i najbezpieczniejszą strategią ich eliminacji jest stworzenie bariery nieprzenikalnej dla roztoczy i alergenów od nich pochodzących.

Antyalergiczne pokrowce pościeli przeznaczone są do stosowania jako wewnętrzne powleczenia na poduszki, kołdry i materace – główne środowisko życia i rozwoju roztoczy kurzu domowego.

Opis:

Pokrowce wykonane są ze specjalnej tkaniny syntetycznej zapewniającej nieprzepuszczalność dla roztoczy i ich odchodów (alergenów).

Zalety:

Zastosowane dodatkowo pod bieliznę pościelową pokrowce umożliwiają uzyskanie następujących korzyści:

  • gwarantowaną barierowość tkaniny w całym okresie użytkowania,
  • przepuszczalność pary wodnej nie mniejszą niż 3,5 m2 Pa/W

     
  • przepuszczalność powietrza powyżej 150 mm/s

  • wysoką trwałość użytkową, niską emisję zanieczyszczeń pyłowych,
  • pranie w wysokich temperaturach - nawet do 95oC,
  • możliwość stosowania w hotelach, szpitalach, domach opieki itp.

Zdjęcia produktu

Opis projektu

Tytuł projektu: Zatrzymajmy alergię - innowacyjne rozwiązanie poprawiające jakość życia

Numer projektu: NdS/546213/2022/2022

Beneficjenci: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny

Cele projektu: Celem projektu jest opracowanie innowacyjnych pokrowców antyalergicznych i ich komercjalizacja. Nowoopracowane pokrowce antyalergiczne wykonane będą z wielofunkcyjnego materiału włókienniczego cechującego się wysoką efektywnością barierową w odniesieniu do alergenów roztoczy kurzu domowego, higienicznością, komfortem i  trwałością użytkowania. Głównym siedliskiem roztoczy kurzu domowego są kołdry, poduszki i materace, stąd zastosowanie bariery w postaci pokrowców antyalergicznych stanowi podstawowy element profilaktyki alergii. Zakres prac obejmuje weryfikację i funkcjonalizację zaprojektowanej prototypowej tkaniny barierowej, opracowanie konstrukcji pokrowców na poszczególne asortymenty bielizny pościelowej i kompleksowe badania wytworzonego rozwiązania. Przeprowadzone będą prace związane z uzyskaniem certyfikatów ECARF i STANDARD 100 by OEKO-TEX. Efektem końcowym projektu będą więc komercjalizowane, udostępnione szeroko pojętemu społeczeństwu innowacyjne pokrowce antyalergiczne, posiadające certyfikaty potwierdzające kwalifikowaną barierowość i humanoekologię, a tym samym skuteczność ochrony przed alergenami kurzu domowego. Ze względu na wysoką trwałość użytkową i odporność na pranie w temperaturze 95o C będzie zapewniona możliwość stosowania pokrowców w szpitalach, sanatoriach i hotelach, co zwiększy obszar i tym samym skuteczność stosowania.

Okres realizacji:  01.09.2022- 31.08.2024 

Wartość projektu: 991 382,00 zł

Dofinansowanie projektu: 991 382,00 zł

Projekt dofinansowany z budżetu państwa.

 

 

 

 

 

 

__________________________________________________________________________________________


    Kontakt

Osoby do kontaktu:

dr inż. Ewa Witczak
tel. 42 25 34 455
e-mail: ewa.witczak@lit.lukasiewicz.gov.pl